Bu Kişilere Biontech Aşısı Yapılmayacak!

Türkiye’de BioNTech aşısının ilk dozları dün yapılmaya başlandı, Sağlık Bakanlığı’da aşının kullanımına ilişkin olarak bir kılavuz yayınladı. Kılavuzda, aşının hazırlanması, aşı takvimi, aşı uygulama kontrol listesi ve aşı takvimi gibi detaylar yer aldı.

Alerjik Şok Öyküsü Olanlar BioNTech Aşısı Olamayacak

BioNTech aşısı dört haftalık ara ile toplam iki doz halinde uygulanacak. Aşının içerisinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bir alerjik şok geçirmiş olanlara aşı uygulanmayacak. Buna ek olarak birinci dozun ardından anafilaksi öyküsü varlığında da ikinci doz uygulanmayacak.

Ateşi 38 Derecenin Üzerinde Olanlar

BioNTech aşısı ateşi 38 derecenin üzerinde olanlara, henüz kesin tanısı konulmamış olan akut hastalıklara ve kronik hastalıkların akut ataklarında ertelenecek.

Kılavuzda Yer Alan Bilgiler

*Kullanılacak olan aşının dozları aynı pandemik aşıdan olmalıdır.

*Hamilelik sırasında mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır, bundan dolayı koronavirüsü ağır geçirme ihtimali olan hamilelere kendi istekleri dahilinde uygulanabilir. Aşının hamileliğin ilk 3 aylık döneminde uygulanmaması tavsiye edilmektedir.

*Emzirme dönemde mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin bir veri bulunmamaktadır, bundan dolayı koronavirüs ağır geçirme ihtimali olan emzirme dönemindeki kadınlara kendi istekleri dahilinde uygulanabilir.

*Kanama bozukluğu ve trombositopeni olan hastalarda aşı intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir.