Bu Kişiler Artık Araç Kullanamayacaklar!

Her yıl trafik kazalarında on binlerce insan hayatını kaybediyor, araç kullanımıyla ilgili olarak yeni düzenlemelerin yapılması gündemde. Yeni düzenlemelere göre sürücülerden 5 yılda bir kez sağlık raporu istenecek. Kimlerden isteneceği ise henüz bilinmiyor.

İleri Sürüş Güvenlik Uzmanı Ethem Genim yaptığı açıklamada, ehliyet alabilmek için 18 yaş üzerindeki kişilerin belli testlerden geçmesi gerektiğini, aynı yöntemin belli bir yaşın üzerindekiler için de uygulanması gerektiğini ifade etti. Yaşlılıkla birlikte insanlarda reflekslerin azaldığını ve olaylar karşısında tepki süresinin değiştiğini belirtti. Hal böyle olunca bu grupta yer alan kişilerin trafik açısından ciddi seviyede risk taşıdığını söyledi.

Genim, araç kullanımında üst sınırın 85 yaş olması gerektiğini söyledi, silah ruhsatı alınması için insanların 6 ayrı doktordan rapor alması gerektiğine değinen Genim, aynı uygulamanın belli bir yaşın üzerindeki sürücüler için de şart olduğunu, kontrolsüz şekilde kullanılan bir aracın silahtan hiçbir farkı olmadığını sözlerine ekledi.