Hangi Tedbirler Uygulanacak?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 100 bin nüfusa göre haftalık vaka ortalamasında riskin giderek arttığı görülüyor. Riskli illerin sayısı 1 ay gibi çok kısa bir sürede 17’den 39’a yükseldi. Uzmanlar vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek için yeni kısıtlamaların ilan edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

3 Büyükşehirde Alarmın Rengi Kırmızı

İstanbul, Ankara ve İzmir’de vaka sayıları giderek yükseliyor. 3 büyükşehrin de aralarında olduğu 39 il için yeni kısıtlamalar ilan edilmesi gündemde. Bu illerde Ramazan ayı için kafelerin ve restoranların kapatılacağı yalnızca paket servis hizmeti verebileceği ifade ediliyor.

Birçok ilde ilkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime geçilmişti, bu illerde tekrardan uzaktan eğitime geçilebilir.
Düşük ve orta riskli illerde vaka sayılarının düşük olmasından dolayı hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılmıştı, pazar günü yasağı yeniden gelebilir.
17 ilimiz çok yüksek riskli il kategorisinde yer aldığı için halihazırda birçok kısıtlama devam ediyor. Bu illerde devam eden yasaklar şu şekilde:

Hafta sonu yalnızca pazar günleri sokağa çıkma yasağı devam ediyor, cumartesi günü yasak kaldırıldı. Akşamları uygulanan 21.00 – 05.00 arası yasak ise devam ediyor.
Okul öncesi, ilkokul, 8 ve lise 12. sınıflar açık.
Liselerde sınavlar yüz yüze yapılabiliyor, ortaokullar ise kapalı.
Çay bahçesi, kıraathane ve yeme-içme mekanları kapalı.
Yüzme havuzu ve halı sahalar kapalı.
20 yaş altı ve 65 yaş üstüne yasak devam ediyor, sokağa çıkma süreleri 4’er saate çıkarıldı.
Nikahlar ve düğünler 50 kişiyi geçmeme şartı ile yapılabiliyor.

Hangi İller Kırmızı Renkli?

Aksaray, Adıyaman, Amasya, Burdur, Balıkesir, Giresun, Edirne, Konya, Gümüşhane, Osmaniye, Ordu, Sakarya, Rize, Samsun, Trabzon, Tokat, Sinop.

Türkiye’de son günlerdeki vaka artışları ile birçok ilin de kırmızı renge dönmesi bekleniyor, bu kapsamda; Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Eskişehir ve Kocaeli gibi illerin de aralarında olduğu 22 ilin çok yüksek riskli il kategorisine çıkması bekleniyor.